"Να προσμετρώνται τα ένσημα στη διάρκεια της άδειας λοχείας για τις αναπληρώτριες"

ΠΑΙΔΕΙΑ 🕔30/05/2019 - 11:10 | Author: Ρούσσου Ασημίνα

Οι αναπληρώτριες συναδέλφισσες που εργάζονται στην εκπαίδευση δικαιούνται, μετά τον τοκετό, άδεια λοχείας διάρκειας 9 εβδομάδων, σύμφωνα με το άρθρο 9 του N. 2224/94, όπως συμπληρώθηκε με το αρ. 11 του Ν.2874/2000.

Αγωνιστική Συσπείρωση Εκπαιδευτικών

Είναι απαράδεκτο το γεγονός ότι δεν λαμβάνουν ένσημα το χρονικό αυτό διάστημα της άδειας λοχείας. Ως αποτέλεσμα, δεν καταγράφεται το διάστημα αυτό στον ασφαλιστικό φορέα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τα ασφαλιστικά τους δικαιώματα, αλλά και για τη διαδικασία ένταξής τους στον ΟΑΕΔ. Πρακτικά, πολλές δεν παίρνουν το επίδομα ανεργίας και παραμένουν ανασφάλιστες εξαιτίας του θέματος αυτού.

Απαιτούμε:

– στο διάστημα 9 εβδομάδων της άδειας λοχείας να προσμετρώνται κανονικά τα ένσημα,

– ο αντίστοιχος χρόνος να είναι συντάξιμος,

– να είναι ανεμπόδιστη η διαδικασία ένταξης των αναπληρωτριών στον ΟΑΕΔ.



  • ideascentral

    europalso

Enter your email address: